Skala trudności tras narciarskich

Dodał admin

Czerwiec 24, 2014 Trasy narciarskie Bez Komentarzy

Skala trudności tras narciarskich jest to system oznaczeń narciarskich tras zjazdowych, nartostrad, tras biegowych oraz szlaków narciarskich. Taką skalę stosuje się w ośrodkach narciarskich w celu umożliwienia narciarzom wyboru tras odpowiadających ich umiejętnościom. Nie istnieje jednolity światowy system oceny trudności tras, jednak w większości krajów stosuje się oznaczenia kolorami (według skali niebieski – czerwony -czarny z rosnącym stopniem trudności) lub kształtami znaków ustawionych wzdłuż tras. W tym artykule przedstawię taką skalę trudności tras narciarskich.

b

Oto one:

TRASY ZIELONE.

Są przeznaczone dla wszystkich. Charakteryzują się stokami o niskim nachyleniu, co w praktyce oznacza, że nie można na nich rozwinąć kosmicznie szybkich prędkości. Zielona trasa jest idealna dla początkujących oraz dla dzieci. Często narciarze nieco bardziej zaawansowani wybierają się na nią na rozgrzewkę a potem przechodzą na trudniejsze trasy.

TRASY NIEBIESKIE.

Cieszą się największą popularnością. Odrobinkę trudniejsze od zielonych tras. Troszkę większe nachylenie stoku sprawia, że jazda „po płaskim” terenie i odpychanie się co rusz kijkami nie będzie konieczna, tak jak to jest w przypadku tras zielonych. Niebieska trasa jest odpowiednia dla początkujących, tych dobrze sobie radzących na nartach oraz dla dzieci – oczywiście pod stałą opieką dorosłych. Trasy niebieskie pozwalają czerpać większą przyjemność z jazdy i jednocześnie nie narażają na szczególne niebezpieczeństwo.

c

TRASY CZERWONE.

Trasy czerwone są przeznaczone dla osób naprawdę zaawansowanych, które mogą się tu czuć swobodnie i w pełni prezentować swoje zdolności. Decydując się na zjazdy tym szlakiem warto zachować szczególną ostrożność oraz rzetelnie oceniać swoje umiejętności i siły fizyczne. Osoby jeżdżące dobrze powinny uważać na mistrzów zjeżdżających w zawrotnym tempie. Niezależnie od umiejętności należy stosować tutaj zasadę, aby zawsze mieć w zasięgu wzroku tą część trasy, po której zamierzamy szusować. Przed zakrętami i przy przewężeniach lepiej zredukować prędkość, aby nie narażać siebie i innych.

TRASY CZARNE.

Trasy te są idealne dla mistrzów nart. Wybierając się na trasę o tym stopniu trudności, pierwszy zjazd powinien być rozpoznawczy, aby zapoznać się z niespodziankami terenu tj. lód, dołki, ukryte karby, bardzo strome odcinki. Należy liczyć z możliwością kumulacji wymienionych trudności z dodatkiem narciarza po upadku, których nie brakuje na tym stoku. Jest to duże wyzwanie dla zwykłych narciarzy i walka o przetrwanie dla tych początkujących. Jednak z zachowaniem odpowiedzialności i zdrowego rozsądku bezpieczeństwo wszystkich powinno zostać  zachowane.

d

Z powyższej charakterystyki tras narciarskich, jasno wynika że trasy zielone są dla amatorów, natomiast trasy czarne dla bardzo dobrze jeżdżących na nartach narciarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *