Różnica między stacją narciarską, a ośrodkiem narciarskim

Dodał admin

Lipiec 21, 2014 Poradnik Bez Komentarzy

Ci z nas którzy w okresie zimowym wyjeżdżają w góry na narty, zapewne nie raz zastanawiali się, czy istnieje jakaś różnica między stacją narciarską, a ośrodkiem narciarskim? Otóż odpowiedź na to pytanie brzmi – zdecydowanie tak! Różnica jest i to dość znacząca. W tym artykule omówię te dwa obiekty, aby uwypuklić te różnice.

g

Tak więc stacja narciarska to zbiór wyciągów i tras należących do jednego właściciela (jednostki lub spółki), znajdujących się najczęściej na jednej górze. Taką stacją jest np. stacja narciarska Val Gardena we Włoszech. To popularne miejsce w Dolomitach w Północnych Włoszech, gdzie co roku zjeżdżają rzesze turystów spragnionych sportowych szaleństw. Val Gardena to dolina, gdzie mieszczą się trzy powszechnie znane kurorty: Ortisei, Santa Cristina i Selva, wokół których skupione są nartostrady. Tutejsze stoki są połączone karuzelą narciarską o łącznej długości 175 km. W regionie Val Gardena rozgrywane są zawody Pucharu Świata, na stokach: Saslong, Cir, Tre, Seceda i Mont Seura. Ponadto w obszarze znajduje się wiele bardzo dobrych tras na narty, w tym szczególnie popularne: 6 – kilometrowa trasa “ Gardenissima” i malownicza trasa Dreier z Ciampinoi. Region posiada doskonałą infrastrukturę turystyczną oraz niezwykłe krajobrazy.

Czechy - Karkonosze Wschodnie

Natomiast na ośrodek narciarski składa się kilka stacji narciarskich, które mogą tworzyć ów ośrodek. Z sytuacją taką mamy do czynienia np. w Szczyrku – w skali mikro, dwie stacje narciarskie – Czyrna i Solisko. Osobno każda z nich jest stacją, natomiast razem tworzą ośrodek narciarski. Drugim przykładem może być Ośrodek Narciarski w Białce Tatrzańskiej skupiający w sobie stacje narciarskie takie jak: Kaniówkę, Kotelnicę i Banię.

h

Powyższe informacje dość jasno wykazują, jaka jest różnica między stacją narciarską, a ośrodkiem narciarskim.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *