Odkryj Heliskiing – potężna dawka adrenaliny

Dodał Natalia

Styczeń 23, 2018 Alpy Bez Komentarzy

Z całą pewnością większość z nas lubi aktywność fizyczną, a co za tym idzie bycie w ciągłym ruchu. I słusznie, bo to właśnie ruch jest nam potrzebny w tym, abyśmy byli zdrowi i silni. To właśnie dzięki niemu mamy lepszą kondycję fizyczną. Dobrym sposobem na ruch jest uprawianie sportu. Najlepszy będzie taki na świeżym powietrzu, np. jogging jazda na rowerze itd. Uprawianie sportu to dla nas nie tylko wysiłek fizyczny, ale również duża przyjemność. Mamy wśród nas osoby, których interesują ekstremalne sporty zimowe. Wolą oni te bardziej niebezpieczne, gdyż poszukują mocnych wrażeń. Z tego też względu korzystając z okazji, że mamy zimę w tym artykule postanowiłam omówi jeden z takich niebezpiecznych, dającą potężną dawkę adrenaliny ekstremalny sport zimowy. Jest nim oczywiście Heliskiing.

Źródło: pixabay.com

HELISKIING
Ten ekstremalny sport zimowy to jedna z form narciarstwa, która polega na wykonaniu zjazdów narciarskich ze stoku, na który narciarz jest transportowany helikopterem. Może być wykonywany jedynie w obecności licencjonowanych przewodników alpejskich. Heliskiing narodził się w 1960 roku, aktualnie cieszy się popularnością na całym świecie, z Kanadą na czele. Wiele osób uprawia ten sport wczesną zimą, kiedy panują niskie temperatury a śnieg jest puszysty. Długość zjazdów zależy od kilku czynników, m.in.: pogody czy jakości śniegu.
Pewnie zastanawiacie się, w których regionach we Włoszech można uprawiać ten sport? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie.
CERVINIA
Breuil – Cervinia – Valtournenche to zapierająca dech w piersiach, jedna z największych stacji narciarskich w północno – zachodniej części Włoch, na pograniczu Francji i Szwajcarii. Położona na wysokości 2050 m n.p.m. u podnóża Matterhornu (4478 m n.p.m.). Trasy narciarskie na lodowcu Plateau Rosa pozwalają szusować przez prawie cały rok. Ośrodek jest połączony przez lodowiec Plateau Rosa ze szwajcarskim ośrodkiem Zermatt oraz przez Colle Cime Bianche z ośrodkiem Valtournenche, co stanowi łącznie ponad 300 km nartostrad. Trasy zjazdowe rozpostarte na wysokości 1620-3899 m n.p.m. należą do najwyżej położonych w Europie.
KRONOPLATZ – PLAN DE CORONES
Kronplatz (lub z włoskiego Plan de Corones) to ośrodek narciarski położony w północnych Włoszech niedaleko granicy z Austrią. Dysponuje ok. 115 km tras narciarskich oraz stosunkowo wysokim odsetkiem (25%) tras najtrudniejszych (czarnych). Jednocześnie prawie połowa tras to te oznaczone jako niebieskie, więc narciarze o różnym poziomie zaawansowania znajdą idealne dla siebie trasy.
LIVINGO
Livigno to miejscowość, która przez swój specyficzny mikroklimat często nazywana jest „Piccolo Tibet”. Śnieg leży tu od początku grudnia do połowy maja. Właśnie tutaj proponujemy Państwu rozpocząć sezon zimowy. To raj dla narciarzy, którzy mogą poszaleć na stokach usytuowanych po dwóch stronach doliny położonej na wysokości ponad 1800 metrów. Na środku leży Livigno, niewielka miejscowość tętniąca życiem niemal przez cały rok. Tereny narciarskie obejmują ponad 110 km tras różnego stopnia trudności.
narty Livigno

Źródło: pixabay.com

MONTEROSA SKI
Włoski ośrodek narciarski rozciąga się od miejscowości Alagna Valsesia w Piemoncie po Champoluc w regionie Dolina Aosty. Znajduje się w otoczeniu najpotężniejszego masywu Alp – Monte Rosa.
VAL GARDENA – ALPE DI SIUSI 
Czym zachęca do odwiedzenia ośrodek Val Gardena – Alpe di Siusi? Przede wszystkim oferuje 175 km tras położonych we włoskich Dolomitach. Alpe di Siusi to największy w Europie górski płaskowyż, który wraz z miejscowościami zlokalizowanymi w dolinie Gardena (wł. Val Gardena) tworzy resort godny polecenia. To właśnie w nim możliwe jest sprawdzenie swoich narciarskich umiejętności na trasie Saslong, na której często rozgrywane są Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn. Val Gardena – Alpe di Siusi wchodzi w skład mega ośrodka Dolomiti Superski, w części zlokalizowanej w regionie Trydent – Górna Adyga (wł. Trentino – Alto Adige, niem. Trentino – Südtirol).
VAL DI FASSA
Legendarna dolina Val Di Fassa  położona jest w samym centrum Dolomitów. W dolinie znajdują się najlepsze ośrodki narciarskie Europy. Narciarze mają tu do dyspozycji 7 ośrodków narciarskich, łącznie ok. 230 kilometrów tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Trasy obsługiwane są przez blisko 122 wyciągi. Wszystko dostępne w ramach jednego skipasu.
SKI CIVETTA
Włoski ośrodek narciarski Ski Civetta położony jest w północnej części kraju, w prowincji Wenecja Euganejska między innymi znanymi ośrodkami – Cortina d’Ampezzo oraz Marmolada. Oferuje ok. 80 km tras rozlokowanych między 1000 m n.p.m. a 2100 m n.p.m. Od 1994 r. jest częścią mega – resortu Dolomiti Superski.
ARABBA – MARMOLADA
Zespół ośrodków narciarskich (Arabba -Porta Vescovo) zlokalizowanych wokół miejscowości Arabba i Malga Ciapela obejmuje m.in. najwyższy szczyt Dolomitów, czyli Marmoladę (3343 m. n.p.m.). Choćby z tego powodu jest to bardzo istotny punkt włoskiego systemu Dolomiti Superski. Charakteryzuje się wyższym poziomem trudności, niż połączone z nim ośrodki za pomocą Sella Rondy. Lokalny skipass resortu Arabba pozwala jeździć w okolicach Passo Pordoi, Passo Campolongo oraz wspomnianego szczytu Marmolada. Ośrodek jest połączony wyciągami i trasami z Sella Rondą (Val di Fassa, Ciampac, Alta Badia, Val Gardena i inne) i obowiązuje tu również skipass Dolomiti Superski.
BORMIO
Włoska miejscowość położona w regionie Lombardia na wysokości 1225 m n.p.m. Corocznie odbywają się tutaj zawody w narciarstwie alpejskim, a znajdująca się tutaj trasa narciarska Stelvio uważana jest za jedną z najtrudniejszych. Trasy czarne (trudne) stanowią ok. 50% długości wszystkich tras.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *