Narty biegowe, narty zjazdowe, czym się różnią

Dodał admin

Lipiec 17, 2014 Poradnik Bez Komentarzy

Narty biegowe, narty zjazdowe, nazywają się tak samo, lecz są zupełnie inne. Otóż narty zjazdowe różnią się od tych do biegania. Czym? A konstrukcją, jak i dodatkowymi akcesoriami. Jakimi konkretnie?

b

Po pierwsze długość, która w przeszłości nie miała znaczenia. Zarówno narty biegowe i zjazdowe miały dużą długość. Za optymalną długość nart uważano tę równą wzrostowi narciarza plus długość wyprostowanej dłoni. Narty miały więc nawet ponad dwa metry. Dziś jest zupełnie inaczej- co prawda narty biegowe pozostały wprawdzie długie i często mają około dwóch metrów, jednak te zjazdowe stały się znacznie krótsze. W przypadku niektórych modeli karwingowych mają nawet jedynie po 1,5 m długości. Za optymalną długość nart uważa się wzrost człowieka pomniejszony o kilkanaście centymetrów.

c

Po drugie szerokość, która dawniej także nie miała takiego znaczenia, gdyż zarówno narty zjazdowe i biegowe były dość wąskie. Później jednak w narciarstwie zjazdowym nastąpiły spore zmiany. Dziś narciarze używają sprzętu, który często ma nawet dziesięć centymetrów szerokości. Tymczasem narty zjazdowe pozostały takie same, jak w przeszłości. Z reguły ich szerokość nie przekracza trzech ułożonych obok siebie palców.

Po trzecie krawędzie, które we współczesnych nartach są ostre i solidnie wykonane Nic dziwnego narty zjazdowe wymagają dociskania krawędzi do powierzchni stoku. Bez dobrych krawędzi jest to znacznie trudniejsze. W przeciwieństwie do nart zjazdowych, te biegowe często w ogóle nie mają krawędzi. Wiele zależy od tego jednak, czy są dostosowane do biegania stylem klasycznym czy łyżwowym. W tym drugim krawędzie są przydatne, ponieważ  bieg ten polega na rytmicznym odpychaniu się i posuwaniu do przodu dzięki wykorzystaniu tak uzyskanego momentu.

d

I po czwarte wiązania. Otóż podczas, gdy narty biegowe pozwalają na w miarę swobodne poruszanie buta w górę i w dół, w tych zjazdowych nie ma o tym mowy. Te trzymają go niejako na sztywno, nie dając żadnej możliwości ruchu- poza jedną sytuacją. Kiedy dochodzi do upadku, wbudowany w wiązania mechanizm wypina narty, dzięki czemu łatwiej jest uniknąć złamania, czy zwichnięcia nogi. Narty do biegania raczej się nie wypinają.

Zatem narty biegowe i narty zjazdowe różnią się od siebie długością, szerokością i wiązaniami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *