10 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć wychodząc na szlaki górskie.

Dodał Natalia

Czerwiec 16, 2015 Poradnik Bez Komentarzy

Góry to piękno, potęga natury. Wybierając się latem na górskie szlaki trzeba być przygotowanym na wszystko. To nie jest spacerek po deptaku, przed wyjściem w góry trzeba być przygotowanym na wszystko. Tutaj przedstawimy Ci 10 rzeczy, które są niezbędne na szlaku.

Jeżeli wybierasz się na wyprawę po górach musisz mieć dobrą kondycję, no chyba, że będzie to spacer w okolicach schroniska. Ale jeśli chcesz maszerować po trudnych szlakach, to wytrzymałość fizyczna jest podstawą.

Oto rzeczy, o których nie możesz zapomnieć:

1. Mapa i kompas (lub GPS)– przydają się nawet podczas marszu po oznakowanych szlakach.

mapa2. Dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość, może być to np. dowód osobisty.

3. Telefon komórkowy, oczywiście musi być naładowany. Przed wyjściem w góry musisz zapisać sobie awaryjny numer do GOPR oraz numer ICE (czyli numer do najbliższej Ci osoby z rodziny)

4. Odpowiednia odzież. Pogoda w górach bardzo szybko się zmienia, z minuty na minutę może zrobić się zimno i deszczowo. Dlatego, w Twoim ekwipunku nie może zabraknąć ciepłego ubrania oraz płaszczu lub kurtki przeciwdeszczowej.

wyprawa

5. W górach słońce potrafi przygrzać, nie trudno o dostanie udaru słonecznego, właśnie z tego powodu nie możesz zapomnieć o odpowiednim nakryciu głowy (np. o czapce z daszkiem)

6. Dobre buty, czyli takie za kostkę. W górach jest pełno kamieni, dlatego buty powinny stabilizować nogę właśnie w kostce.

7. Zestaw podróżnika, czyli latarka (z zapasowymi bateriami), zapałki, scyzoryk wielofunkcyjny, sznurek pomocniczy (repsznur) oraz taśma typu power tape, niezbędna do mocowania czy łatania dziur, worki na śmieci.

8. Apteczka – niezbędny element podróżnika, nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać.

czekolada9. Jedzenie i napoje. Najlepsze jedzenie na wyprawę w góry, to takie które doda nam energii, tutaj sprawdza się czekolada, słodycze, orzeszki itp. Latem najlepiej zabrać ze sobą zimne napoje.

10. Krem ochronny z filtrem UV. W górach jest ostre słońce, szybko możemy się opalić, więc żeby zapobiec poparzeniu skóry przez słońce warto zastosować krem z filtrem.

Jeśli wybierasz się na kilkudniową wyprawę po górach, nie możesz zapomnieć o środkach higieny osobistej i śpiworze.

Jak już wcześniej wspomniano wyprawa w góry, to nie jest niedzielny spacerek po deptaku. Góry to żywioł, jeśli chcemy mieć tylko miłe wspomnienia z górskich szlaków, musimy być bardzo dobrze przygotowani i chodzi mi tutaj nie tylko o wymienione wyżej rzeczy, ale i o dobrą kondycję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *